sobota, 14 lutego 2009

Tajemnice fotosyntezy.

Co nowego dowiedzieliśmy się na kolejnym spotkaniu z zakresu nauk chemicznych?Tym razem dokonaliśmy identyfikacji barwników fotosyntetycznych liści. Do przeprowadzenia doświadczenia potrzebowaliśmy liści fasoli, mieszaninę etanolu i acetonu, płytki do chromatografii oraz łaźnię wodną z gorącą wodą. Doświadczenie rozpoczęłyśmy zalaniem liści cienką warstwą mieszaniny etanolu i acetonu. Następnie umieściliśmy słoik w gorącej łaźni w taki sposób, aby woda nie dostała się do środka słoika. Po upływie 15 minut liście odbarwiły się, a barwniki fotosyntetyczne przeszły do roztworu etanolu i acetonu. Po umieszczeniu barwnika w osobnym naczyniu za pomocą kapilary zaczęłyśmy nakładać go na chropowatą stronę płytki do chromatografii. Po nałożeniu każdej kropli czekałyśmy 10 sekund, proces ten powtarzałyśmy 7 razy. Następnie na inną płytkę do chromatografii nałożyliśmy dołączony do zestawu wzorzec w celu porównania barwników. Po wyschnięciu płytek wstawiłyśmy je do komory chromatograficznej,gdzie była ona zanurzona na głębokości około 1 cm. w mieszaninie rozpuszczalników. Zaobserwowałyśmy, że barwniki z ekstraktu z liści rozdzielają się na 4 pasma. Najszybciej migrują karoteny, później ksantofile, ciemnozielony chlorofil a i jasnozielony chlorofil b.


To doświadczenie pokazało nam, że barwniki fotosyntetyczne można rozdzielić. Zajęcia te były bardzo ciekawe i każdej z nas bardzo się podobały.

Na zdjęciach:
1)Gotujące się liście fasoli
2)Asia przyglądająca się "wędrującemu" barwnikowi :)

piątek, 13 lutego 2009

Kolejne zajęcia - Przedsiębiorczość.



Co nowego tym razem dowiedziałyśmy się na zajęciach przedsiębiorczości ?

Teoretycznie każdy słyszał o takich terminach jak podaż, popyt czy spółka akcyjna, ale nikt nie zagłębiał się w ten temat bardziej, wnikając w tajemniczy świat giełdy. Zaczęliśmy go wspólnie odkrywać rozpoczynając od rodzajów spółek, z nadzieją, że gdy kiedyś staniemy przed takim wyborem będziemy mogły bez problemu zdecydować, co będzie dla nas najbardziej korzystne. Podsumowując ten temat zrobiłyśmy test i różne ćwiczenia na utrwalenie zdobytych informacji, by móc przejść do następnych ciekawostek - tym razem z zakresu giełdy. Jakie znamy rodzaje giełd? Pierwsze pomysły, które narzuciły nam się na myśl to giełdy towarowe, surowcowe i usługowe, aż w końcu dotarłyśmy do giełdy papierów wartościowych o których właśnie chcieliśmy powiedzieć sobie więcej. Dzięki temu wiemy już w jaki sposób możemy stać się akcjonariuszami oraz jakie papiery wartościowe możemy zakupić.

Wszystko rządzi się swoimi prawami, podobnie jest z popytem i podażą. Najprościej jest to przedstawić rysując hiperbolę, która np. pokazuje nam, że wraz ze wzrostem ceny danego produktu popyt maleje. Nie podejrzewałyśmy, że w przypadku popytu możemy mówić o elastyczności, ale jak się okazuje również takie zwroty funkcjonują w ekonomii. Wiemy już na podstawie ćwiczeń czym charakteryzuje się popyt elastyczny, nieelastyczny i sztywny. :)

Na zdjęciu:
Pani Monika notująca na tablicy ... :)