czwartek, 2 kwietnia 2009

Podatki

Kończąc ostatni temat dotyczący inflacji dopowiedzieliśmy sobie dwa zdania na temat tego jakie jest najkorzystniejsze rozwiązanie w wypadku wysokiej inflacji. Na przykładzie wykazałyśmy, że wpłacając pieniądze na lokatę, gdy jest wysoka inflacja, należny od uzyskanych odsetek podatek Belki "zabiera" większą część realnych zysków.

Następnym zagadnieniem do którego zdecydowaliśmy się przejść to podatki. By wiedzieć jak kształtowały się podatki przez lata przeczytałyśmy historię podatków:

  • W starożytności podatkami i daninami były obciążone tylko niektóre grupy ludności. System podatkowy w starożytnym Egipcie polegał na zabieraniu rolnikom części zbiorów, rzemieślnicy natomiast oddawali część swych wyrobów na potrzeby wojska i administracji, a kupcy składali daniny.
  • W starożytnym Rzymie obok łupów wojennych i danin wprowadzono świadczenia pieniężne.
  • W średniowieczu podatki miały niewielkie znaczenie, ponieważ dochody władcy pochodziły przeważnie z posiadłości ziemskich, przywilejów monarszych i ceł.
  • W XV wieku rozwinął się system podatkowy we Francji i Anglii. Podatek dochodowy wprowadzono w Wielkiej Brytanii już w XVIII wieku, a w Prusach dopiero w 1891.
  • W XIX wieku obciążenie podatkami znacznie wzrosło, a podatki stały się instrumentem polityki finansowej.


Następnie przeczytałyśmy bajkę o złym sułtanie, który był chciwy i non stop wprowadzał nowe podatki, a gdy już wszystkie dobra materialne w jego państwie były opodatkowane wpadł na pomysł, żeby wprowadzić je nawet na śmiech. W końcu doszliśmy do najważniejszej rzeczy - podział i cel podatków. Wyróżniamy podatki bezpośrednie czyli dochodowe (CIT, PIT), majątkowe (od nieruchomości, środków transportu) i podatki pośrednie czyli VAT [ od towarów i usług - wliczony w cenę], akcyza, cło.

Wiele da się słyszeć na temat uciążliwości podatków, ale czy naprawdę Państwo mogłoby się obyć bez nich? Pieniądze uzyskane z podatków są przeznaczone na wojsko, policję i inne, równie potrzebne instytucje państwowe, które mają służyć obywatelom. By utrwalić i sprawdzić rozumienie omawianego tematu wykonałyśmy różne zadania, np. obliczenie dochodu netto firmy X i różnica między podatkiem dochodowym osoby zarabiającej 85,528zł. w roku 2008 i 2009.

Na zdjęciach:
1)Pani Monika tłumacząca nam o rodzajach podatków...
2)Karolina przedstawiająca rodzaje podatków :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz