Na dzisiejszych zajęciach oglądałyśmy preparaty pod mikroskopem. Między innymi: toczek z koloniami wtórnymi, jelito, stułbię, skrzydło motyla, igłę sosny, 3 typy bakterii - ziarniak, zarazek chorobotwórczy, krętek, liście roślin jedno i dwuliściennych, pantofelka i mięsień szkieletowy psa.
Najbardziej jednak spodobały nam się:
Pantofelki, malutkie pierwotniaki, ale jakie fajne ^^
Ja widać udało nam się zrobić zdjęcie tego, co obserwowałyśmy. Było trudno, nie mniej jednak opłacało się, prawda?
Kolejna to stułbia. Pod mikroskopem idealnie było widać otwór gębowy tego jamochłona.
Następny preparat to igła sosny. Igła ma także dość interesującą i wyraźną pod mikroskopem budowę.
Oglądając preparaty pod mikroskopem odkryłyśmy jaka jest tak naprawdę różnica między rośliną jednoliścienną a dwuliścienną. A różnica jest znaczna. Oczywiście podzielimy się naszymi obserwacjami :) Na pierwszy ogień idzie roślina jednoliścienna...
A teraz czas na roślinę dwuliścienną..
A teraz chciałabym pokazać preparaty, które same stworzyłyśmy. Mogą być trochę niedoskonałe ale robiłyśmy je po raz pierwszy dlatego wkradły się niechciane pęcherzyki powietrza. Nasze preparaty to:
- włos Karoliny
Był jeszcze preparat z cebuli ale niestety nie wykonałyśmy zdjęcia. Preparat z cebuli musiał być robiony przy użyciu jodyny, gdyż jest bezbarwny i niezbędne było zabarwienie, by dostrzec coś pod mikroskopem. Zaś włosy i spód liścia robiłyśmy przy użyciu wody.
Choć zdjęć z dzisiejszych zajęć jest już dużo to jednak nigdy za wiele. Na zdjęciu pani Ewa i oglądająca stułbię Ania.. :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz