niedziela, 29 marca 2009

Zjawisko plazmolizy

Na dzisiejszych zajęciach obserwowaliśmy zjawisko plazmolizy. Na początku zajęć musiałyśmy poszerzyć naszą wiedzę teoretyczną... Zjawisko plazmolizy połączone jest z dyfuzją i osmozą. Plazmoliza jest to tracenie wody w komórce w procesie hipertonicznym. W wyniku tego procesu następuje obkurczanie się cytoplazmy od ścian komórki. Dotyczy to tylko i wyłącznie komórek roślinnych. W plazmolizie stężenie wody w komórce na zewnątrz jest większe od stężenia wody w wewnątrz.

Aby sprawdzić jak wygląda zjawisko plazmolizy wykonałyśmy doświadczenia. Na początku zrobiłyśmy roztwory cukru i soli. Cząsteczki cukru/soli blokują "wejścia" do komórki. Przez co, jak wspomniałam wcześniej, odpływa woda, cytoplazma się kurczy, odgrywa się od ściany komórkowej i zostaje zepchnięta w jedną stronę.

A o to efekty naszej pracy:

1)Preparat ze spodniej części liścia wykonany na wodzie.

Na zdjęciu nie widać żadnych zmian. Nic nie zablokowało "wejść" do komórki więc cytoplazma nie uległa zmianie.

2)Preparat ze spodniej części liścia wykonany na roztworze wody z cukrem.
Stężenie procentowe roztworu wynosi 15%.
Masa roztworu wynosi 20g.

Cytoplazma zeszła w jedną stronę. Jest to spowodowane właśnie tym 15% roztworem. Który zatyka komórkę.

3)Preparat ze spodniej części liścia wykonany na roztworze wody z solą.
Stężenie procentowe roztworu wynosi 15%.
Masa roztworu wynosi 20g.

4)Preparat ze spodniej części liścia wykonany na roztworze wody z solą.
Stężenie procentowe roztworu wynosi 25%.
Masa roztworu wynosi 20g.

W tym przypadku cytoplazma musiała zachować się inaczej, ponieważ stężenie procentowe tego roztworu było większe niż w poprzednich przypadkach.

5)Preparat ze spodniej części liścia wykonany na roztworze wody z cukrem.
Stężenie procentowe roztworu wynosi 25%.
Masa roztworu wynosi 20g.


Oczywiście nie odbyło się bez wykonania kolejnego doświadczenia. Byłyśmy bardzo ciekawe jak zachowa się komórka roślinna, gdy stworzymy bardzo stężony roztwór. Dlatego zmieszałyśmy ze sobą 15% roztwór wody z solą, 15% roztwór wody z cukrem, 25% roztwór wody z solą oraz 25% roztwór wody z cukrem. Wyszła nam zatem mocno stężony roztwór nazwany przez nas stężoną mixturą :)

Jesteśmy bardzo żądne wiedzy i lubimy nowe doświadczenia. ;)

A teraz kilka fotek z dzisiejszej lekcji...



Na zdjęciach:
1.Karolina ważąca sól na wadze... Musi być dokładnie 5 gramów!!
2.Karolina, Madzia i pani Ewa przy doświadczeniu.
3.Karolina i Madzia robiące preparaty.

czwartek, 26 marca 2009

Polityka pieniężna i inflacja.

Dzisiejsza lekcja ekonomii była poświęcona polityce pieniężnej.

1)Dzięki dodatkowym zadaniom przypomniałyśmy sobie m.in. co to jest inflacja i deflacja.

2)Poznałyśmy cztery podstawowe funkcje pieniądza:
• jest prawnym środkiem płatniczym
• jest środkiem gromadzenia oszczędności indywidualnych
• jest miernikiem wartości dóbr i usług
• jest środkiem wymiany
By wykorzystać tę wiedzę w praktyce otrzymałyśmy opis różnych zdarzeń, a naszym zadaniem było dopasowanie do nich funkcji pieniądza. Nie było to trudne ćwiczenie, dlatego zrobiłyśmy je bardzo szybko.

3)Po zapoznaniu się z „historią pieniądza” wypełniłyśmy następne ćwiczenie jakim było przedstawienie w formie równoważników zdań drogę, która prowadziła od gospodarki barterowej do "pieniądza plastikowego" w formie kart płatniczych.

4)Podzieliłyśmy się na role i czytałyśmy wypowiedzi osób, które mówiły w jaki sposób dotyka ich inflacja. Na podstawie tego wypisałyśmy grupy społeczne, które tracą z powodu inflacji oraz te, które na tym zyskują..

Na zdjęciu:
Patrycja, Ania i Asia wsłuchane w wykład ekonomii :)

wtorek, 24 marca 2009

Oglądamy preparaty pod mikroskopem...


Na dzisiejszych zajęciach oglądałyśmy preparaty pod mikroskopem. Między innymi: toczek z koloniami wtórnymi, jelito, stułbię, skrzydło motyla, igłę sosny, 3 typy bakterii - ziarniak, zarazek chorobotwórczy, krętek, liście roślin jedno i dwuliściennych, pantofelka i mięsień szkieletowy psa.
Najbardziej jednak spodobały nam się:
Pantofelki, malutkie pierwotniaki, ale jakie fajne ^^

Ja widać udało nam się zrobić zdjęcie tego, co obserwowałyśmy. Było trudno, nie mniej jednak opłacało się, prawda?
Kolejna to stułbia. Pod mikroskopem idealnie było widać otwór gębowy tego jamochłona.


Następny preparat to igła sosny. Igła ma także dość interesującą i wyraźną pod mikroskopem budowę.

Oglądając preparaty pod mikroskopem odkryłyśmy jaka jest tak naprawdę różnica między rośliną jednoliścienną a dwuliścienną. A różnica jest znaczna. Oczywiście podzielimy się naszymi obserwacjami :) Na pierwszy ogień idzie roślina jednoliścienna...

A teraz czas na roślinę dwuliścienną..

A teraz chciałabym pokazać preparaty, które same stworzyłyśmy. Mogą być trochę niedoskonałe ale robiłyśmy je po raz pierwszy dlatego wkradły się niechciane pęcherzyki powietrza. Nasze preparaty to:
  • włos Karoliny
  • Włos Asi
  • Spód liścia Ani

Był jeszcze preparat z cebuli ale niestety nie wykonałyśmy zdjęcia. Preparat z cebuli musiał być robiony przy użyciu jodyny, gdyż jest bezbarwny i niezbędne było zabarwienie, by dostrzec coś pod mikroskopem. Zaś włosy i spód liścia robiłyśmy przy użyciu wody.
Choć zdjęć z dzisiejszych zajęć jest już dużo to jednak nigdy za wiele. Na zdjęciu pani Ewa i oglądająca stułbię Ania.. :)

O bezrobociu ciąg dalszy.



Pierwszym naszym zadaniem na kolejnych zajęciach przedsiębiorczości było zastanowienie się na podstawie życia codziennego co powoduje bezrobocie. Z pewnością jest to brak kwalifikacji adekwatnych do wykonywanego zawodu, gdzie trzeba być na bieżąco z przemysłem i technologią, która non stop idzie na przód. W dzisiejszych czasach, gdy dużo mówi się o ogólnoświatowym kryzysie wiele przedsiębiorstw kończy bankructwem, ogranicza liczbę pracowników a także przenosi swoje zakłady produkcyjne do innych krajów ze względu na niższe koszty pracy, co w efekcie kończy się zwiększoną liczbą bezrobotnych. To samo dotyczy wyżu demograficznego, bo ludzi przybywa, a stanowisk pracy niekoniecznie. Co się dzieje w momencie, gdy bezrobocie już jest? Nie wszyscy sobie dobrze z tym radzą... wiele z osób się załamuje co prowadzi do niskiego poczucia własnej wartości, wzmożonej przestępczości, a nawet do tak negatywnych zjawisk jak narkomania czy alkoholizm. Zostaje zaburzona hierarchia potrzeb, gdyż ludzie niepewni o swoją przyszłość nie czują się bezpieczni. Nie tylko bezrobotni na tym tracą, ale także państwo, gdyż nie wpływają do budżetu pieniądze z podatków, a trzeba zapewnić mieszkańcom zasiłki i fundusze na szkolenia, chociaż mimo tego ludność ubożeje na skutek spadku dochodu.

Na samym końcu zajęć prezentowałyśmy własnoręcznie wykonane mapy myślowe z hasłem przewodnim: „Obraz zawodowy mojej mamy/mojego taty”. Zajęcia te uświadomiły nam rolę na co dzień wydawanych przez nas pieniędzy i uzmysłowiły jak wiele zawdzięczamy naszym rodzicom, którzy podejmują się pracy.

poniedziałek, 23 marca 2009

Właściwości wody mineralnej


Podobnie jak na poprzednich zajęciach badałysmy własciwosci wody, lecz tym razem mineralnej. Każda z nas do przyniesionej przez siebie wody dolewała i dosypywała kolejne substancje. Wszystko po to, aby dowiedzieć się jak każda z nich jest twarda, jaki ma odczyn, jaka jest zawartosć Ammonium NH4, NO2, NO3 oraz PO4. Skrupulatne badania pozwoliły nam dowiedzieć się wszystkiego na temat każdej z wód. Dwie z nich spęłniły nasze oczekiwania, jedna- niezupełnie a ostatnią byłysmy niemile zaskoczone, ponieważ swoimi walorami przypominała wodę z kranu. Oto wyniki:

Woda A:
test GH- 8 kropel
test KH- 5 kropel
ph- 7,5
Ammonium NH4- 0
NO2- 0,1
NO2- <0,5 style="font-weight: bold;">Woda B:
test GH- 8 kropel
test KH- 8 kropel
ph- 7,5
Ammonium NH4- 0
NO2- 0,01
NO2- 0,5mg/l
PO4- <0,02 style="font-weight: bold;">Woda C:
test GH- 19 kropli
test KH- 23 kropli
pH- 7,5
Ammonium NH4- 0
NO2- 0,01
NO3- 1
PO4- <0,02 style="font-weight: bold;">Woda D (gazowana):
test GH- 16 kropli
test KH- 23 kropli
pH- 5 (odczyn lekko kwasny, ponieważ woda gazowana posiada CO2, który zachodzi w reakcję z H2O i powstaje kwas węglowy)
Ammonium NH4- 0
NO2-<0,01 style="text-align: center;">
Po zakończeniu doświadczeń zgodnie twierdzimy, że takie mieszanie może być naprawdę fajne:)

Na zdjęciach:
1)Ania i Patrycja...
2)Asia mocno potrząsająca pojemniczkiem z badaną wodą :)
3)Ania notująca spostrzeżenia... xD

Bezrobocie - co to takiego?


Na dzisiejszych zajęciach dowiadywałyśmy się co to jest bezrobocie i jakie są jego typy. Na wstępie musiałyśmy rozróżnić pojęcia: osoba bezrobotna a osoba bierna zawodowo. Osoba bezrobotna to taka, która jest niepracująca, w wieku produkcyjnym lecz poszukująca pracy. Zaś osoba bierna zawodowo to taka, która również jest w wieku produkcyjnym, nie pracuje lecz nie poszukuje pracy. Liczyłyśmy także stopę bezrobocia. Aby ją obliczyć wystarczy liczbę osób bezrobotnych podzielić przez liczbę wszystkich ludzi w wieku produkcyjnym [zasoby pracy]. Ten iloraz należy jeszcze pomnożyć przez 100% i już wiemy ile wynosi stopa bezrobocia.

Można skorzystać ze wzoru:



Istnieją cztery rodzaje bezrobocia:
  • koniunkturalne
  • strukturalne
  • sezonowe
  • frykcyjne

I najważniejszą rzeczą, którą dowiedziałyśmy się na dzisiejszej lekcji jest fakt iż w Polsce jest dość duże wynoszące ponad 5% (bezrobocie naturalne).

Na zdjęciu:
Pani Monika (od ekonomii)...

piątek, 20 marca 2009

Co nieco o wodzie pitnej.

Dzisiaj na lekcji chemii podjęliśmy się takiego zagadnienia jak: "Czy pijemy dobrą wodę?". Za pomocą wielu doświadczeń rozpoznawaliśmy chemiczny skład wody destylowanej, pitnej i gotowanej. Podczas zajęć określaliśmy m.in wartość pH oraz twardość substancji. Wykonywałyśmy mnóstwo różnych czynności.. od dodawania składników po odczytywanie skali. Na samym końcu wraz z nasza panią postanowiłyśmy sprawdzić autentyczność podanych skali i stworzyłyśmy substancję, której kolor należał do ostatniego stopnia skali (czerwony oraz granatowy. Zaspokoiłyśmy tym naszą ciekawość i zgodnie możemy powiedzieć że cała skala jest bardzo dokładna i prawdziwa!

Teraz opiszemy trochę dokładniej przebieg szeregu doświadczeń:

Odczynnik używany do określenia zawartości azotku wodoru(IV)(NH4):
* do 3 probówek nalewamy 5 ml wody(do każdej inny rodzaj: destylowana,pitna,gotowana)
* do każdej z nich dodajemy:
4 krople odczynnika 1
4 krople odczynnika 2
5 kropli odczynnika 3
* odstawiamy na 10 min.
* po upłynięciu określonego czasu sprawdzamy kolor odczynu z podaną skalą

Odczynnik używany do określenia zawartości tlenku fosforu(IV)(PO4):
* do 3 probówek nalewamy 10 ml wody(do każdej inny rodzaj:destylowana, pitna, gotowana)
* do każdej z nich dodajemy:
1 małą łyżeczkę odczynnika 1 i potrząsamy aż do rozpuszczenia
10 kropli odczynnika 2
* pozostawiamy na 10 min.
* po upłynięciu określonego czasu sprawdzamy kolor odczynu z podaną skalą

Odczynnik używany do określenia zawartości tlenku azotu(II)(NO2):
* do 3 probówek nalewamy 5 ml wody(do każdej inny rodzaj:destylowana, pitna, gotowana)
* do każdej z nich dodajemy:
5 kropli odczynnika 1
5 kropli odczynnika 2
* mieszamy i odstawiamy na 3 min.
* po upłynięciu określonego czasu sprawdzamy kolor odczynu z podaną skalą

Odczynnik używany do określenia zawartości tlenku azotu(III) (NO3):
* do 3 probówek nalewamy 10 ml wody(do każdej inny rodzaj:destylowana, pitna, gotowana)
* do każdej z nich dodajemy:
2 duże łyżki odczynnika 1
6 kropli odczynnika 2
* zamykamy probówkę i wstrząsamy przez 1 min.
* odstawiamy na 10 min.
* po upłynięciu określonego czasu sprawdzamy kolor odczynu z podaną skalą

Wartość pH:
* do 3 probówek nalewamy 5 ml wody(do każdej inny rodzaj:destylowana, pitna, gotowana)
* do każdej z nich dodajemy 4 krople odczynnika
* mieszamy i odstawiamy na 3 min.
* po upłynięciu określonego czasu sprawdzamy kolor odczynu z podaną skalą










poniedziałek, 16 marca 2009

Przedsiębiorczość.




Tematem ostatnich zajęć z przedsiębiorczości było: "Praca jako wartość w życiu człowieka".

Zaczęłyśmy od najważniejszych potrzeb w życiu każdego z nas. Wymieniając je po kolei, a później porządkując utworzyłyśmy "Piramidę potrzeb Maslowa" wg której najważniejszymi rzeczami w życiu człowieka jest zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, następnie potrzeb bezpieczeństwa, społecznych, szacunku, samorealizacji i estetycznych.

Liceum już nie długo, później studia i dorosłe życie.. większość z nas nie zastanawiała się pewnie jeszcze co chce robić w życiu. By pomóc nam w podjęciu decyzji Pani przygotowała testy na podstawie których dowiedziałyśmy się jakie są nasze zainteresowania i predyspozycje zawodowe. Pytania na zasadzie "co wolisz?" i "lubisz/nie lubisz" uświadomiły nam, że np. matematyka czy chemia są naszymi mocnymi stronami, co pokrywa się z rzeczywistością. Z pewnością jesteśmy w stanie wyciągnąć z tego wnioski i podjąć dobrą decyzję w przyszłości. :)


Na zdjęciach:
1)Ułożona przez nas droga rozwoju człowieka od gimnazjalisty po biznesmena.
2)Asia notująca spostrzeżenia.

piątek, 13 marca 2009

Skrobia-czyli kolejne zajęcia chemiczne :)

Na dzisiejszych zajęciach dowiadywałyśmy się jakie substancje zawierają skrobię.
Na początku było trochę teorii.
Między innymi wzór chemiczny skrobi...

(C6H10O5)n n=300-360

A także to, że skrobia jest polisacharydem i, że wykrywa się ją jodem (jodyną lub płynem Lugola).

W tym celu wykonałyśmy doświadczenie. Przygotowałyśmy sobie sześć substancji: liście fasoli, korzenie, glukozę, mąkę, kaszę i ryż.
Następnie na każdą z substancji "skapnęłyśmy" kilka kropel rozcieńczonej jodyny.
Substancje zawierające skrobię od razu zaczęły zabarwiać się na kolor granatowy.

Jak widać doświadczenie się udało i dzięki temu dowiedziałyśmy się że liście fasoli, mąka, ryż i kasza zawierają skrobię :) Zaś glukoza i korzenie jej nie zawierają.
I tak kolejna ciekawa lekcja chemii dobiegła końca... Ciekawe co nas czeka następnym razem ? Już nie możemy się doczekać.
A na koniec jeszcze zdjęcie z dzisiejszych zajęć :)
Chowająca się za plakatem Karolina i stojąca przed Ania ...